Tanulási problémák, képességek fejlesztése
Braingym tanulás- és képességfejlesztés mozgásos gyakorlatokkal, tornával. Tanulási stressz csökkentése és kognitív képességek fejlesztése.
A tanulás velünk született jog. Velünk született kíváncsiságunk és nyitottságunk visz előre az új dolgok megismerésében, megtapasztalásában és megtanulásában. És mozgás a tanulás kapuja. De miért is?
A tanulás folyamatában olyan idegpályákat használunk leginkább, melyek feladata eredetileg a gravitáció leküzdése volt. Statikus egyensúlyban szűk alapokon, szűk térben állunk és tartjuk a stabil pozíciónkat, viszont ez nem kedvez az új megismerésének és befogadásának. Könnyed dinamikus egyensúlyba kell kerüljünk, ahhoz bármelyik irányba kiteljesíthessük magunkat.
Akik kicsit értetlenül kezdik az iskolát, vagy a tanulás közben szereznek rossz élményeket, elmarasztalást, sikertelen feladatmegoldást vagy aránytalanul nagy erőfeszítést kíván tőlük a lépés tartása a suliban a stressz miatt statikus egyensúly állapotába kerülnek és nem férnek hozzá erőforrásaikhoz. Nem használják integráltan az agyukat és a testüket, illetve két agyféltekéjüket.
A Brain Gym gyakorlatokat az alapítók- Gail és Paul Dennison – a fizikai képességek kiegyensúlyozására fejlesztették ki, hogy aktiválják a kognitív funkciókat, új idegpályákat hozzanak létre, új mozgásmintákat és funkciókat nyissanak meg a tanulási problémák és nehézségek kezelésére.
A mozgással új, könnyedebb érzés kerít hatalmába és a játékosság megnyitja az kíváncsiság és a kreativitás kapuit újra. A 26 egyszerű Brain Gym gyakorlatot mindenki könnyen és bárhol elvégezheti.
Brain Gym program alkotói a Balance-okat olyan témakörök köré építették fel, melyek gyakran jelentek problémát a gyerekeknél:
- írás, betűk
- számolás
- látás
- hallás- figyelem
- agyféltekék integrációja – vagyis összehangolt működés aktiválása (Dennison féle laterális behangolás)
- pozitív hozzáállás – motiváció
- kommunikáció
- szervezés – érzelmi biztonság, központosítás, belső rend
- fókuszálás, figyelem
A csoportos Brain Gym mozgásfoglalkozások (Brain Gym tornán) és más foglalkozások, mozgással és gyakorló játékos tevékenységekkel és feladatokkal dolgoznak az idegpályák építésén és aktiválásán.
Az egyéni Brain Gym Balance-okon a kliens egyén tanulási tempóját találja meg (PACE) és ez után a Balance során górcső alá vett probléma tekintetében keressük azokat az agyi területeket amik „lekapcsoltak” és mozgásos feladatokkal egyensúlyozzuk ki az optimális működést.
Ajánljuk a Bran Gymet az alábbi problémák esetén:
- dislexia, disgráfia, olvasási és írási nehézség,
- diskalkulia – számolási nehézség
- figyelemzavar
- izgága, nem tud a fenekén megmaradni
- nincs motivációja, nem akar tanulni, leckét írni
- fél, azt hiszi nem képes rá, nem próbál ki új dolgokat
- dolgozatban, vizsgán rosszabban teljesít, pedig tanult és tudja
- vagy csak szeretne könnyen és jól tanulni.