Dolgozunk, gépezünk, „kockulunk” – ha szem előtt tartunk néhány dolgot, akkor hatékonyabban tehetjük a dolgunk.
Ha megfelelően alakítjuk a környezetünket, figyelünk a székünkre, a könyökük és kezeink használatára illetve figyelembe vesszük és ellensúlyozzuk az elektromágneses hatásokat, könnyebben és hatékonyabban végezhetjük el a munkánk. Brain Gym és Vision Gym gyakorlatokkal pedig újra csúcs formába kerülhetünk.
Sokan tapasztaljuk, hogy sokáig ülve a számítógép előtt elfáradt a szemünk, romlik a figyelmünk és a koncentrációnk. Pedig hol van még a munka vége? A környezetünk, főleg a személyes környezetünk nagyban befolyásolja a hatékonyságunkat, termelékenységünket és pontosságunkat a munkahelyünkön, gyerekeknek az iskolában. Brain Gym gyakorlatokkal és néhány ötlettel segíthetünk magunknak, hogy jobban tudjunk fókuszálni és hamarabb végezni a feladatainkkal pontosabban és jobban.
Teremtsen megfelelő, funkcionális munkaterületet!
Megfelelő szék:
- Üljön úgy, hogy a térd és csípő 90*-os szögben álljanak. Talpa simuljon a talajra.
- Széktámlája kövesse lehetőleg a háta görbületét
- Állítsa be a széket és a monitor úgy hogy feje a monitort nézve kényelmesen egyenesen előre nézzen
- Munka és szünet aránya: 15-20 percenként 20 másodperces szünetet tartson (pl. csukja be a szemét, vagy vegyen mély lélegzetet esetleg végezzen Brain Gym gyakorlatot), óránként tartson hosszabb szünetet
Figyeljen a vizuálisan megfelelő környezetre
- A monitor kb. 60 cm-re legyen Öntől, picit lejjebb természetes látásiránynál.
- Csak akkor nézze a monitort amikor olvas vagy ellenőriz – ne meredjen a képernyőre, amikor ír vagy töröl. Ezzel csökkentheti a vibráló monitorból Önhöz érkező vizuális stresszt.
- Szünetekben végezzen olyan gyakorlatokat, amivel változtatja vizuális fókuszt. (közelre, majd távolra néz / változtatja a távolságot)
- Helyezzen el szép képeket a szobában. Időnként keresse meg őket a szemével és nézze meg őket – váltás a 2D fókuszról.
- Ha másol a monitorhoz közel helyezze el az irattartót.
- Ellenőrizze a „vizuális sorompóját „ – tegye egyik ujjat kb. 15 cm-re a monitor és önmaga közé. Olvassa a monitort – duplán látja az ujját? Ha ezt nem történik akkor szemei nem működnek szinkronban így vizuális stresszt okoznak. Tartson szünetet! Ha utána sem változik keressen fel egy szemészt!
- Halogén izzós helyi világítás javasolt.
Gyakorolja a csuklók és kezek használatát
- Helyezze a billentyűzetet a középmezőbe (középen magunk elé, a csuklók egyenesek és alkarok a padlóval párhuzamosak, könyök a test mellett vannak)!
- Váltogassa a gépelést és a kézzel írást!
Teremtsen kellemes auditív környezetet
- Telefonáláshoz használjon headset-et vagy kihangosítót ha lehetséges.
- Dúdoljon vagy hallgasson harmonikus zenét halkan. A számítógép állandó búgása sokaknak stresszt okoz és ezért hibákat követnek el a helyesírásban vagy szórendben.
Vegye figyelembe az elektromágneses hullámokat és ellensúlyozza hatásukat
- Igyon elegendő vizet. Igyon vizet rendszeresen. A stressz, az elektromágneses hullámok, a kávé, az üdítőitalok fogyasztása dehidráló hatású lehet.
- Helyezze a billentyűzetet vízszintes fém felületre.
- Ne egyen a billentyűzet közelében.
- Használhat negatív ion generátor pozitív vonzással.
- Amikor csak lehetséges váltson munkafolyamatok / munkatípusok között.
- Ha úgy érzi, hogy lehangolt, túlpörgött vagy letargikus ahogy a számítógép mögött ül, azonnal tartson szünetet.
Brain Gym és Vision Gym gyakorlatokkal ki tudjuk egyenlíteni a hosszú számítógépes munka, a gépezés, „kockulás” által okozott stressz hatásait és újra csúcs formába lendülhetünk.
Forrás: Gail E Dennison és Paul E Dennison: Visioncircles